Schools, colleges and states that require students to be immunized against COVID-19 may be at risk of losing federal money under a ...
The standout essays in Megan Marshall’s “After Lives” recall her troubled father and the fate of a high school classmate.
The first round of the District 1 basketball playoffs begin on Friday, February 14, with a plethora of PAC boys and girls ...
A USDA report last week showed the national average wholesale cost for a dozen large white eggs is $7.24, but the prices ...
Novant Health is looking to expand its Ballantyne Medical Center campus. The Winston-Salem-based health-care system filed a ...
he said in a post on his Truth Social platform. “Let’s rip the waste out of our great nations budget, even if it’s a penny at a time.” Trump actually undersold the cost argument ...
President Trump wants to end production of the penny It takes about 3.7 cents to produce and distribute one penny A 233-year run could be over. President Donald Trump announced Sunday that he is ...
He’s right — in fact, each US penny costs 3.7 cents to produce and distribute as of 2024. Pennies and nickels cost more than they were worth for the 19th consecutive fiscal year, according to ...
"Let's rip the waste out of our great nations budget, even if it's a penny at a time ... Kennedy Jr. as Secretary of Health and Human Services Contributing: Fernando Cervantes Jr. Kinsey Crowley ...
Live celebrates it's 50th anniversary, we count down the top 50 musical shorts/original songs in the show's history; see the ...
President Donald Trump continues to forge ahead with transforming the federal government as his changes face multiple legal challenges. Meanwhile, Vice President JD Vance is meeting with Ukraines’ ...